5 مزیت هوش تجاری برای فروشندگان حرفه‌ای

۵ مزیت هوش تجاری برای فروشندگان حرفه‌ای

۵ مزیت هوش تجاری برای فروشندگان حرفه‌ای

مقدمه

۵ مزیت هوش تجاری برای فروشندگان حرفه‌ای : وقتی بخواهیم محصولات، قیمت‌گذاری و مشتریان را درک کنیم، توانایی پیگیری کردن داده‌های فروش می‌تواند تمایز ایجاد کرده و باعث موفقیت یا شکست شود.

در دنیای تجارت بیش از حد رقابتی امروزه، غالبا داده‌های فروش می‌توانند شرکت را در بین سایر فروشندگانی که برای همان سهم از بازار رقابت می‌کنند متمایز نمایند. توانایی ردیابی اینکه مشتریان چه چیزهایی را خریداری می‌کنند، چه کالاهایی روند نزولی را طی می‌کنند و چالش‌هایی که فروشگاه‌ها با آنها مواجه هستند، کمک خواهد کرد تا هوشمندانه عمل کنید.

با هوشمندانه عمل کردن می‌توان رشد بیشتر داشت و موقعیت شرکت را بهتر کرد، همچنین با این خرد و دانش می‌توان از چالش‌های احتمالی آینده که باعث نزول خواهند شد جلوگیری کرد.

داده‌های فروش در یکجا متمرکزشده و به‌صورت منظم به آنها مراجعه شود، شفافیت عملکرد شرکت بهبود و افزایش خواهد یافت. راهکارهای هوش تجاری مکانی متمرکز جهت تمام داده‌های فروش ایجاد خواهد کرد. ستون‌ها و داده‌های پراکند و ناهمگون فروش را تبدیل به نمودارها و چارت‌های گرافیکی خواهد کرد که می‌توان از آنها استفاده کرد تا تیم فروش را رهبری کرده و تصمیمات سودمند و صحیح اتخاذ نمود.

اگر در سازمان برای تجزیه‌وتحلیل فروش از هوش تجاری استفاده گردد مزایایی برای بهبود فروش در سازمان به وجود خواهد آمد که باعث می‌گردد پیشرو باشید. پنج  مزیت اصلی هوش تجاری که باعث پیشرو بودن درفروش خواهد بود:

5 مزیت هوش تجاری برای فروشندگان حرفه‌ای
5 مزیت هوش تجاری برای فروشندگان حرفه‌ای

۱.    فروش بیشتر به مشتریان موجود

۵ مزیت هوش تجاری برای فروشندگان حرفه‌ای : بسیار واضح و مشخص است که به‌دست آوردن مشتری جدید هزینه بسیار بالاتری نسبت به حفظ مشتریان موجود دارد. مطالعات و تحقیقات نشان داده که احتمال فروش به مشتریان موجود ۱۴ برابر بیشتر از احتمال فروش به مشتریان جدید است.

با تجهیز شدن به هوش تجاری، تیم فروش می‌تواند درک بهتری ازآنچه مشتریان خریداری می‌کنند داشته باشد، و شاید مهم‌تر باشد بگوییم که درک خواهند کرد که مشتریان چه‌کارهایی انجام نمی‌دهند. پیگیری داده‌های فروش کمک خواهد کرد که روند تقاضاهای مشتری آشکار گردد و فرصت‌های متقابل جهت ارائه دیگر محصولات به مشتری را درک نماییم.

به‌عنوان‌مثال اگر مشتری شرکتِ فروش محصول نرم‌افزاری در حال خرید نرم‌افزار مدیریت منابع انسانی است ولی نرم‌افزار حقوق و دستمزد ندارد، بهترین فرصت است تا کمپین‌های بازاریابی برای این مشتری ایجاد کرد و نرم‌افزارهای حقوق و دستمزد را نیز به آنها ارائه داد.

۲.    ارائه خدمات بهتر به مشتری

۵ مزیت هوش تجاری برای فروشندگان حرفه‌ای : با پیگیری خریدهای مشتریان و تحلیل عادت‌های خریدشان، می‌توان تصویر کاملی از نیازهای مشتری ایجاد کرد. با هوشمندانه عمل کردن به خاطر سامانه هوش تجاری، تیم فروش می‌تواند در جلسات فروش با آمادگی بهتری به پرسش‌های مشتریان پاسخ دهند، فرصت‌های بالقوه را با هزینه کمتری بالفعل نماید، محصولات جدیدی که به افزایش فروش کمک می‌کند را معرفی نماید.

از آنجائی که شرکت و تیم فروش اطلاعات بیشتری درباره نیازهای مشتریان پیدا می‌کنند، می‌توانند خدمات بهتری ارائه نمایند، درنتیجه روابط بین مشتری و شرکت بهبودیافته و وفاداری مشتریان بالا خواهد رفت.

۳.    اتخاذ تصمیم‌های داده محور

۵ مزیت هوش تجاری برای فروشندگان حرفه‌ای : برای همگام شدن با بازار و ناکام کردن رقبا، نیاز دارید که به صورت بی‌وقفه به اطلاعات کسب‌وکارتان دسترسی داشته باشید و برای گرفتن تصمیم‌های صحیح از این اطلاعات استفاده کنید. تصمیم‌های احساسی یا مبتنی بر شهود خطراتی به وجود خواهند آورد که حل کردن آنها بسیار دشوار است.

با تحلیل داده‌های فروش شامل: داده‌های نمایندگی‌های فروش، داده‌های محصولات، داده‌های مشتریان و داده‌های فرآیند فروش، می‌توان به بینش بررسی عملکرد نزدیک شد. این بینش به نمایندگان فروش کمک خواهد کرد که فروش بیشتری داشته باشند یا ارتباط آنها با مشتریانشان بهبود یابد.

با داشتن جزئیاتِ تاریخچه فروش محصولات، تیم فروش آماده می‌گردد که تقاضاهای متفاوت و زیادی را برآورده ساخته و آماده پاسخگویی به هر پرسش را داشته باشد. موارد ذکرشده فقط نمونه‌هایی از تصمیم‌های داده محور بود. در دسترس بودن اطلاعات به‌موقع و دقیق توجیه اقدامات و تصمیم‌های اخذشده درباره تیم فروش و مشتریان را آسان‌تر خواهد کرد.

۴.    منبع واحد از حقایق کسب‌وکار برای گزارش دهی

۵ مزیت هوش تجاری برای فروشندگان حرفه‌ای : در بسیاری از شرکت‌ها و کسب‌وکارها، احتمالاً داده‌های مرتبط با مشتریان، محصولات، فعالیت‌های بازاریابی و فروش، در سیستم‌ها مختلف و ناهمگون ذخیره می‌شوند که در سازمان و کسب‌وکار به‌صورت پراکنده سرویس‌دهی می‌کنند. گاهی اوقات این سیستم‌های متفاوت هیچ ارتباطی با همدیگر ندارند و داده‌ها آنها ندرتاً و به شکلی ناکارآمد به اشتراک گذاشته می‌شوند.

راهکار هوش تجاری می‌تواند به‌عنوان منبعی واحد از کلیه حقایق موجود در منابع داده‌ای مختلف کسب‌وکار باشد. راهکار هوش تجاری می‌تواند تمامی سیستم‌های موجود در شرکت را ادغام کرده و داده‌های آنها را به‌صورت یکپارچه درون خود نگهداری نماید، این سیستم‌ها می‌توانند شامل: سیستم منابع انسانی، سیستم فروش، سیستم انبارداری و مدیریت زنجیره تأمین و سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان باشد.

این ادغام و یکپارچه‌سازی داده‌ها درون راهکار هوش تجاری، اطلاعاتی جامع از کسب‌وکار را فراهم می‌آورد که باعث می‌شود تصویری کامل‌تر از عملکرد سازمان ایجادشده و فرهنگ فروش سازمان شفاف‌تر گردد.

۵.    پشتیبانی سایر اداره‌ها

۵ مزیت هوش تجاری برای فروشندگان حرفه‌ای : علاوه بر تیم فروش، سایر بخش‌های سازمان می‌توانند از مزایای ایجادشده توسط راهکار هوش تجاری، بهره ببرند. دانش اینکه چه کالاهایی بهتر به فروش می‌رسد و مشتری آنها چه افرادی با چه خصوصیاتی هستند، می‌تواند سایر بخش‌های کسب‌وکار را کاراتر نماید.

بخش عملیاتی کسب‌وکار قادر خواهد بود بهتر برنامه‌ریزی نماید و پیش‌بینی تقاضای محصول را داشته باشد. که معنای این قضیه این است آماده‌سازی ساخت و تولید، توسعه محصول، تأمین  خدمات به مشتری، نیازهای پرسنلی راحت‌تر و دقیق‌تر به انجام خواهد رسید.

بازاریابی شواهد و مدارکی خواهد داشت که بتواند درک کند کدام کمپین منجر به فروش بیشتر شده و کدام‌یک بایستی موردبازنگری قرار گیرند. مدیریت ارشد کسب‌وکار داشبوردهای تعاملی فروش را در اختیار خواهد داشت که جزئیات سطح بالای فروش را در اختیار آنها قرا خواهد داد.

این داشبوردها به مدیران ارشد کمک خواهد کرد تا تصمیم‌های استراتژیک فرآیند فروش را برای بالا بردن بهره‌وری شرکت اتخاذ کرده و سرمایه‌گذاری‌های آینده را توجیه‌پذیر نمایند. اطلاعات فروش از منبعی واحد و قابل‌اعتماد بین تمامی بخش‌ها و در سراسر شرکت به اشتراک درخواهد آمد.

تعاملات بسیار نزدیکی با تیم فروش ایجاد خواهد شد و آگاهی‌های کاملی درباره مشتریان به‌دست خواهد آمد. تیم فروش با داشتن اطلاعات مفید و درخور، کارت‌های امتیاز متوازن و دیدگاهی جامع از کل فرآیند فروش، پیشرفت خواهد کرد و نگرانی‌های سازمان درباره فروش کاهش خواهد یافت. فروش موتور محرک رشد کسب‌وکار است و به حداکثر رساندن کارایی تیم فروش باید اولویت اصلی سازمان باشد.

مزایای هوش تجاری برای فروش - شرکت هوش تجاری نفیس
مزایای هوش تجاری برای فروش – شرکت هوش تجاری نفیس

داشبورد فروش شرکت هوش تجاری فکر پرداز نفیس می‌تواند به توزیع‌کنندگان عمده، تولیدکنندگان، خرده‌فروشان و هر کسب‌وکاری که داده‌های فرآیند فروش در آن ذخیره و بازیابی می‌شوند، کمک کند تا از داده‌های خام فروش به دانش فروش رسیده و فرصت‌هایی برای افزایش فروش، کاهش هزینه به‌دست آورند و درنهایت دید بهتری از کسب‌وکار خود داشته باشند.

مولف: جناب آقای مهندس رضا بهادری زاده

2 نظر

 • عارفه مظاهری

  بسیار عالی و با توجه به جزئیات کامل بود👌👌👌

  • رضا بهادری زاده

   سپاس از شما 🙏🌹

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *